WPC Laboratóriumi Tesztelése 1

Beszéltünk már az öntési folyamatokról, amik a WPC gyártásában alkalmazhatók. Felvetettük, hogy tesztelésen esnek át. Nézzük is pontosan milyen előírásoknak kell megfelelnie.

Első előírás, hogy a tesztdarabokat Nemzetközi Világítástechnikai Bizottság (CIE) által meghatározott 600 lux-os lámpával kerül megvilágításra, 45 fokos dőlésszögből.

A tesztelésnek alapméretezett, 23/50-es atmoszférában történjék. Az első szám annyit tesz, hogy 23 Celsius (plusz vagy mínusz 2 fok) legyen a hőmérséklet. A második a páratartalom százaléka, esetünkben 50% amihez maximum 10% hiba határ társul.

A tesztelt anyagok súlyát lemérik, majd 24 órával később egy második mérésnek vetik alá, hogy megegyezik-e. Nem több mint 0.1 százalékos eltérés megengedett a két mérés között. Egyedüli kivétel, ha a WPC olyan mátrix polimert tartalmaz, ami magába szívja a vizet. Mint például a keményítő. Ez esetben ennek a mennyisége hozzáadható az elváltozásból, viszont ilyesmi a legtöbb WPC keverékben nincsen.

Csúszósság

Az anyag sikamlósságát két külön teszttel mérik le. Az első egy bizonyos pendumlum, avagy inga teszt. Egy inga végére egy darab gumit tesznek, ami a cipő sarkát hivatott szimulálni. A mérés lényege, hogy mennyivel halad végig a WPC-n a műcipősarok mielőtt végleg megáll. Ezt az inga maximális szögében mérik, ahol a 0-fok a teteje, vagyis a vízszint.

pendulum teszt illusztrálva

A szakirodalom szerint az elfogadott határküszöb a 36-fok. Ekkor az elcsúszás esélye egy a millióban. A biztonságosság ezután drasztikusan csökken, ahogy a kimutatott csúszás lehetősége 27-foknál már egy a kétszézban.

A másik a döntési teszt. A tesztfelület egy 2 000 mm hosszú és 600mm széles WPC léc. A lécet legalább 10 perccel a kísérlet előtt lelocsolják. Egy képzett szakember mezítláb fel-alá járkál rajta. Persze egy korlátba kapaszkodva a léc két oldalán a saját biztonsága érdekében.

A teszt darab vízszintesen indul, majd másodpercenként egy fokkal döntik meg. Mindeközben folyamatosan nedvesíteni kell öt liter vízzel percenként, szimulálva egy erőteljes esőt. Az eredményeket három kategóriába sorolják az alapján, hogy mikor kezd el csúszni úgy hogy a tesztelő már nem érzi biztonságosnak.

  • A kategória: 12-től 17-fokik
  • B kategória: 18-tól 23-ig
  • C kategória: 24 és felette

Láthatjuk, hogy az inga teszthez hasonlóan, minél nagyobb a szám annál biztonságosabb az anyag. Ezek a mérések létfontosságúak ahhoz, hogy megbízható legyen a járófelületek lefedése. Mint például WPC teraszburkolat és lépcső. Különösen rendszeresen nedves helyeken, mint a medencék környéke, virágoskertek, vagy üvegházak.